چهارشنبه 27 دي 1396
امروز

وب سایت اطلاع رسانی چترود

منو
google
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
پای دردِ دل شما

پای دردِ دل شما

در این بخش شما می توانید درد دل ها ، شکایات ، انتقادات و قدردانی های خود را ...

سخن مدیر

سخن مدیر

دوستانی که در بخش چترود اقامت دارند می توانند با ارسال تاریخچه ...

خبرنامه پیامکی

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی برنامه ها و اطلاعیه های سایت و شهر چترود ...

نظر سنجی

نظر سنجی

نظرات شما در بهبود سطح کیفی و عملکرد سایت بسیار مهم است.

دکتر مه دخت پورخالقی چترودی

  • نگارش یافته توسط مدیر سایت

دکتر مه دخت پورخالقی چترودی روز اوّل شهریورماه 1332 در کرمان در خانواده ای متوسّط به دنیا آمد. دوران ابتدایی را در دبستان ایراندخت کرمان و تحصیلات متوسّطه را در دبیرستان مشتاق گذرانید . رشتۀ طبیعی را به شوق ادامۀ تحصیل در رشتۀ کشاورزی یا پزشکی در خرداد 1350 به پایان برد . همان سال به خواست خدا و بنا بر سرنوشتی که برایش مقدّر شده بود در رشتۀ زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد و برای ادامۀ تحصیل به مشهد رفت. دورۀ لیسانس را با رتبۀ اوّل و کسب درجۀ ممتاز از پایان نامۀ تحصیلی اش با عنوان " نقد و بررسی صنایع بدیعی دیوان ادیب صابر ترمذی " به راهنمایی شادروان دکتر حمید زرّین کوب در سال 1354 به پایان برد . در نیمسال دوم همان سال یکی از دو نفر پذیرفته شدۀ آزمون فوق لیسانس ادبیّات فارسی دانشگاه فردوسی بود . با پذیرفته شدن در این دوره به سلک شاگردان و مریدان روان شاد دکتر غلامحسین یوسفی در آمد. در مرداد ماه 1355 با آقای زضا عسل فروش ازدواج کرد.حاصل این ازدواج سه فرزند است. علی دامپزشک ، گلبن پزشک و امین دانشجوی دندانپرشکی است . در خرداد ماه 1364 از پایان نامۀ دورۀ فوق لیسانس خود با عنوان " تجلّی شاعرانۀ اساطیر و اشارات داستانی در مثنوی مولوی " به راهنمایی دکتر غلامحسن یوسفی با درجۀ ممتاز دفاع کرد. وی در سال 1357 به استخدام آموزش و پرورش خراسان در آمد و همزمان به تحصیل خود ادامه داد و تا سال 1373 به تدریس در آموزش و پرورش اشتغال داشت و همزمان با گروه زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه فردوسی همکاری می کرد. در سال 1371 در دورۀ دکتری زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه فردوسی پذیرفته شد . از سال 1373 از آموزش و پرورش به دانشگاه فردوسی منتقل شد وبه عنوان مسوول بخش مرجع کتابخانۀ دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی به کار پرداخت. یک سال بعد به حوزۀ معاونت پژوهشی دانشکده منتقل شد و همزمان تدریس برخی درسهای تخصّصی را بر عهده داشت.

پس از گذراندن دروس دورۀ دکتری با موفّقیّت سرانجام در اسفند ماه 1376 از پایان نامۀ دکتری خود با عنوان "نماد درخت و ارزشهای فرهنگی آن در شعر فارسی " به راهنمایی دکتر محمّد جعفر یاحقّی با درجۀ ممتاز دفاع کرد و به دریافت درجۀ دکتری نایل آمد.

در سال 1377 در آزمون استادیاری گروه زبان و ادبیّات قارسی دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته و به عنوان استادیار رسمی گروه آموزشی مشغول به کار شد.

دکتر پورخالقی چترودی طی شش سال دوران استادیاری وظایفی چون مشاور فرهنگی انجمن علمی گروه زبان و ادبیّات فارسی ، عضویت کمیتۀ برنامه ریزی دروس دانشگاه ، عضویت شورای پژوهشی ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان ، عضویت هیات تحریریۀ فصلنامۀ فرهنگ و هنر خراسان ، عضویت کمیتۀ تحصیلات تکمیلی و معاونت گروه آمورشی و...را بر عهده داشت که بیشتر آنها را هنوز بر عهده دارد. ایشان هم اکنون نیز عضو پیوستۀ انجمن ترویج زبان و ادبیّات ایران ، نمایندۀ قطب علمی فردوسی شناسی و ادبیّات خراسان در کالج دانشگاه فردوسی ، عضو هستۀ کار آفرینی دانشگاه فردوسی ، عضو هیات موسس و هیات مدیرۀ فرهنگسرای فردوسی ، عضو هیات تحریریۀ چند مجلّۀ علمی پژوهشی و سردبیر مجلّۀ علمی پژوهشی جستارهای ادبی ( ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد ) است.

دکتر پورخالقی چترودی در آبان ماه 1383 به مرتبۀ دانشیاری نایل آمد. ایشان تا کنون در 5 کنفرانس خارجی در کشورهای تاجیکستان ، ترکمنستان ، انگلستان ، افغانستان و قطر و 45 کنفرانس داخلی با ارائۀ مقاله شرکت کرده و بسیاری از این مقالات به صورت کامل در مجموعه مقالات همایشها چاپ شده است .تعداد 22 مقاله نیز در نشریات علمی پژوهشی و تعداد 12 مقاله در نشریات علمی ترویجی و 2 مقاله در دانشنامۀ زبان و ادب فارسی و دانشنامۀ فرهنگ عامّه به چاپ رسیده است . وی تا کنون مجری 4 طرح پژوهشی و از جمله طرح گرایش ادبیّات حماسی و شاهنامه پژوهی نیز بوده است .

ایشان هم اکنون در سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می کند و تا کنون 4 پایالن نامۀ دکتری و 18 پایان نامۀ کارشناسی ارشد را راهنمایی کرده و در اجرای 20 پایان نامۀ تحصیلی به عنوان مشاور شرکت داشته است .

تا کنون دو کتاب فرهنگ قصّه های پیامبران و تجلّی شاعرانۀ اشارات داستانی در مثنوی ( مشهد ، آ ستان قدس رضوی (به نشر) ، 1371 ) که به چاپ سوم رسیده است و درخت شاهنامه ( ارزشهای نمادین و فرهنگی درخت در شاهنامه ) که به چاپ دوم رسیده است از ایشان منتشر شده و کتاب فرهنگنامۀ درختان شعر فارسی هم اکنون آمادۀ چاپ است.


دیدگاه خود را بیان کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.

پربازدیدترین مطالب

قبلی بعدی
شهید محمدعلی حسینی چترودی

1390-09-07

شهید محمدعلی حسینی چترودی   نام: محمدعلی حسینی چترودی نام پدر: عباس تاریخ...

پروفسور سیّد علی اکبر حسینی

1390-09-07

زندگینامه اندیشمند فرزانه و متفکر متعهد پروفسور سیّد علی­ اکبر حسینی (استاد ممتاز تعلیم و...

شهر چترود

1390-08-01

بخش  چترود یکی از بخش های شهرستان کرمان در 40 کیلومتری شمال غرب این...

شهید هوشنگ پورخالقی چترودی

1391-05-29

شهید هوشنگ پورخالقی چترودی نام : هوشنگ نام خانوادگی : پورخالقی چترودی نام پدر : مهدی تاریخ تولد...

اجتماع فاطمیون بخش چترود

1392-02-05

اجتماع هئیت های مذهبی و مردم بخش چترود در فاطمیه چترود روز شهادت حضرت...

فاطمیه چترود نشانی از بانوی بی نشان

1392-01-30

فاطمیه چترود - ایام فاطمیه 1392 روی عکس مورد نظر کلیک کنید تا بزرگ شود ...

درباره ما

سایت چترود جهت اطلاع رسانی و معرفی بخش چترود راه اندازی گردیده است. این نسخه از سایت با انواع تبلت و گوشی های هوشمند سازگاری کامل دارد.

مجوز استفاده از قالب گرافیکی آسمان آبی براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید